עם האתרוג ביד
 


פעם אחת, בחג הסוכות, מצא הממונה יהודי אחד, עומד ליד קברו של הרמב"ם עם הלולב ביד, ומכבד בו את כל העולים למקום, לקיים מצות ארבעת המינים. הממונה תמה על המעשה ושאל את האלמוני למה הוא עושה כך, והאם אין בזה משום לעג לרש, לעג לשוכני עפר שאין ביכולתם לקיים מצוות. האלמוני ענה לו שייתכן שיש במעשים כגון אלה בדרך כלל משום לעג לרש, אולם במקרה זה הוא מרגיש צורך לעשות כך היות והוא בעצמו חזר בתשובה בגלל מעשה בארבעת המינים, שמספרים בשם הרמב"ם. וסיפר לו, שבשנות נעוריו כשהיה באוניברסיטה, התבייש לקיים מצוות בנוכחות אחרים. בהתחלה עוד שמר על המצוות בביתו, ואחרי כן התרשל גם בזה והתרחק מתורה וממצוות. פעם אחת שמע מאחד המרצים סיפור על הרמב"ם.פעם הרמב"ם הלך ברחובות פאס עם הלולב והאתרוג ביד, לבית הוזיר. הרמב"ם ראה שכל שרי החצר, ראשי הצבא והשרים לועגים לו, אבל הוא לא שם לב לכך ונכנס עם הלולב והאתרוג לביתו של הוזיר.
כשהוזיר ראה אותו כך, שאל אותו בלעג: "האם אתה הולך כמנהג השוטים?"
הרמב"ם ענה לו: כיהודי גאה. האיש הזורק אבנים הוא שוטה ולא זה העושה מצוות קונו.
הרמב"ם, אמר המרצה, רצה לרמוז לו בעדינות על מנהגם של המוסלמים לזרוק אבנים להר המקודש במכה, ביום חגם. הוזיר לא הבין בתחילה את הרמז. אולם הקאדים - המלשינים הסבירו לו, שהרמב"ם התכוון לענות בלעג על הלעג שלו ולהתלוצץ על פולחנם. הוזיר נתמלא חימה על הרמב"ם וציווה להרגו.
מעשה זה עורר בי קנאה, ורציתי גם אני להצליח שלא להתבייש מן המלעיגים ולשאת ברמה ובכבוד את הלולב, האתרוג, הטלית והתפילין, ואת ההרגשה הזאת ברצוני להחדיר הלאה בשמו של הרמב"ם, במקומו, וביום המעשה.


 
 
טופס תגובה
אם את\ה מעונין\ת בחומר נוסף, או בהרחבת מידע על הנושא, כתוב אלינו במכתב המצו'ב.
:* כותרת התגובה
:* שם פרטי
:* שם משפחה
:טלפון
:דואר אלקטרוני

אימות תווי בדיקה*:
נא הקלד את התווים שאתה רואה בתמונה למעלה .
* לא משנה אות גדולה או קטנה
:תגובת הגולש

חזור

 
www.moreshet.co.il
להארות והערות
Email:
cohnga@mail.biu.ac.il :דואר אלקטרוני

פקס: 5662720-02-972