ספורי ילדים / חנוכה / חנוכה – חג הילדים

חנוכה – חג הילדים
 


גן ציפורה היה הגן השכונתי אליו נהגנו ללכת בילדותנו. גם אחי איתמר, הקטן שבמשפחה נהג לבקר בגן זה. והנה, כשבוע לפני חג החנוכה מצאה אמי בשקית האוכל של איתמר, מכתב מקושט בסמלי החג, ובו הזמנה לאמהות לבוא ל"חג הילדים", שיתקיים ביום החג הראשון בשעות הבוקר. אמא קראה לאיתמר ושאלה אותו לפשר השם "חג הילדים". "אולי התכוונה הגננת לכתוב "חג האורים?" שאלה אמא. "ואולי התכוונה ל"חג המכבים?" הוסיף איתמר וצחק במלוא פיו, "אמא זאת הפתעה ועל תשאלי שאלות". סקרנותה של אמי הלכה וגברה ככל שהתקרב החג, ואילו איתמר הסתובב בבית כטווס גאה כל אותו שבוע. סוף סוף יש לו סוד שאינו חייב לגלותו.
יום ראשון של חנוכה הגיע, וכל האמהות נכנסו לחדר הגדול של הגן, שהיה ערוך ומוכן למסיבה, אך לא היה בו אף ילד אחד. "היכן הילדים?" שאלה אמו של יאיר, ובאותו רגע ממש הגיחו מכל פתחי הגן קבוצות קבוצות של ילדים מחופשים בתחפושות שונות ומשונות.מימין נכנסו אשה ושבעה ילדים שנראו בני גילים שונים. משמאל קפצו פנימה איש מזוקן עם חמישה נערים צעירים סביבו, ואילו מהפתח האמצעי התגלגל יהונתן, צעיר ילדי הגן לבוש ככד שמן. "והיכן כל שאר הילדים?" שאלו האמהות המופתעות שלא מצאו את ילדיהן בין המחופשים. ואז נשמעה מבחוץ שירת הנרות, ולגן נכנסו תשעה נרות צבעוניים כשהשמש בראשם, ובעוד הם שרים הציצו מבעד לחלונות הגן ילדים וילדות שפניהם מוסתרות במטבעות זהב ובסביבונים.
עכשיו, כשכל הילדים כבר הופיעו, נחה דעתן של האמהות, והן התיישבו לאכול סופגניות ולביבות בחברת ילדיהן, כשגלית, יד ימינה של ציפורה הגננת, מנגנת שירי חנוכה.
לאחר שעה קלה פנתה ציפורה הגננת לאמהות, והסבירה את פשר ההזמנה ל"חג הילדים". "אמהות יקרות, זה עתה ראיתן את כל ילדי הגן מחופשים לדמויות וסמלי החג. בוודאי זיהיתם ביניהם את מתתיהו ובניו, את חנה ושבעת בניה, את הכד הקטן, הנרות הזעירים, דמי החנוכה והסביבונים, והרי כל אלה קשורים במיוחד לילדים. בזכות הילדים של חנה ושל מתתיהו זכינו לחג חשוב זה, בזכות הכד הקטן והזעיר זכינו שמנורת המקדש דלקה שמונה ימים, ולכן גם כל עיסוקי החג היום, הסופגניות, הנרות הקטנים והצבעוניים, הסביבונים ומעות החנוכה מכוונים לילדים כהבעת תודה. לכן החלטנו לקרוא למסיבה זו "חג הילדים", ועכשיו נמשיך ליהנות ולשיר".
איתמר שעד כה התאפק וחייך רץ לאימו, חיבק אותה ושאל: "נו, אמא, עכשיו את מבינה? גילית כבר את הסוד?"ספורי הילדים פורסמו ב"הצופה לילדים".
המאיירת: רחל וינר דוד
חזור

 
www.moreshet.co.il
להארות והערות
Email:
cohnga@mail.biu.ac.il :דואר אלקטרוני

פקס: 5662720-02-972